Modifikovaný Autoimunitní protokol – převrat v AIP

(Modified AIP)

Modifikované AIP

Autoimunitní protokol je speciálně navržený program ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů s autoimunitním či jinými chronickým onemocněním. Zahrnuje několik tzv. pilířů, které mají vliv na náš celkový zdravotní stav. Pro klienty je asi nejzásadnější změna stravy, která se až do letošního roku řídila jen jedou verzí AIP. Zkušenosti AIP koučů a výsledky klinických studií však s sebou přinesly nové poznatky, jejímž výsledkem je nová tzv. modifikovaná verze AIP, která vyšla v platnost začátkem tohoto roku. Pojďme se tedy nyní spolu podívat, jak vypadá.

Autoimunitní protokol je terapeutický protokol ke zmírnění autoimunitních onemocnění a některých dalších chronických potíží (jako je např. atopický ekzém). Zaměřuje se nejen na úpravu stravovacích návyků, ale i na jednotlivé části životního stylu (spánek, stres, pohyb, vztahy a psychika apod.), které ovlivňují náš zdravotní stav. AIP vychází z paleo stravy a jeho cílem ozdravení střeva, kde sídlí 70–80% imunitního systému a dále, pro nás velice důležitý, střevní mikrobiom. 

Až do teď změna stravy představovala přísnou eliminační fázi vyřazující na určitou dobu značné množství prozánětlivých a potencionálně rizikových potravin. Nyní v roce 2024 však AIP prošel aktualizací vycházející jak z výsledků klinických studií, které ukazují, že řada klientů (resp. pacientů) dosáhla zlepšení klinického stavu nebo plné remise již před dosažením plné eliminace (tj. ještě v přípravné 6týdenní fázi), tak z praxe samotné komunity AIP certifikovaných koučů. Ti považují často původní protokol za více omezující, než je nutné a eliminační fázi upravují tak, aby více vyhovovala potřebám svých klientů. 

strava na Modified AIP
Na Modified AIP si můžete dopřát i luštěniny a rýži či další pseudoobiloviny.

Jaké jsou tedy 2 verze AIP?

  • AIP CORE ELIMINATION (CORE AIP) – je základní, plná verze protokolu se striktnější eliminační dietou.
  • AIP MODIFIED ELIMINATION (MODIFIED AIP) – je nová, méně přísná varianta protokolu, která povoluje některé z potravin zakázaných v plné verzi. Ukazuje se totiž, že tyto potraviny nejsou pro klienty často problematické a dělají eliminační fázi mnohem snazší, dostupnější a z dlouhodobého hlediska udržitelnější.

Povolené a zakázané potraviny na Modified AIP

V rámci eliminační fáze modifikovaného AIP je seznam povolených potravin oproti klasickému Core AIP rozšířen o tyto potraviny:
  • Rýže
  • Pseudoobiloviny (např. pohanka, amarant, quinoa)
  • Ghí (přepuštěné máslo)
  • Luštěniny (kromě sóji)
  • Semínka (včetně kakaa a kávy) 
 
Nadále platí seznam zakázaných potravin jako v plné AIP verzi:
  • Obiloviny (včetně ječmene, bulguru, ovsa, žita, špaldy, kukuřice aj.) 
  • Mléčné výrobky
  • Vajíčka
  • Lilkovitou zeleninu (včetně koření – např. pepře)
  • Sója a výrobky z ní (tofu, tempeh, sójové mléko, jogurt apod.) 
  • Ořechy a arašídy
  • Sladidla (výjimkou je med, javorový/kokosový/datlový cukr či sirup)
  • Zpracované potraviny (umělá potravinářská barviva, emulgátory, akrylamidy aj.)
  • Alkohol

Obě varianty AIP je možné ještě dále upravovat na míru tak, aby seděly specifickým potřebám každého klienta (podváha, sportovci, potravinové alergie či další diagnózy).

Nový postup zařazování potravin na AIP

Změny v AIP se nedotkly jen eliminační fáze, ale převrat nastal i ve fázi znovuzařazování potravin – hovoříme tady o Modified AIP Reintroduction Stages – tedy o modifikované verzi v zařazování.

Dříve rozdělené potraviny do 4 skupin od nejméně rizikových po ty nejvíce rizikové, tj. nejčastěji vyvolávající reakce, byly zredukovány do 2 skupin. Zároveň je možné danou potravinu zařazovat nejprve v podobě malé porce (nikoliv po lžičkách, jak tomu bylo dříve) a pokud nedojde v následujících 2–3 hodinách (nebo lépe až 24 hodinách) k reakci, je možné pokračovat konzumací středně velké porce. Nadále pak platí vyčkat alespoň 3–7 dní z důvodu opožděné reakce, než budete moci určit danou potravinu za znovuzařazenou. 

Jakou verzi Autoimunitního protokolu tedy zvolit?

Ať už je zvolena plná nebo modifikovaná AIP verze neustále je kladen důraz na konzumaci nutričně bohatých surovin (maso-kostní vývar, ryby, vnitřnosti, kvalitní oleje, fermentované potraviny, dostatek ovoce a zeleniny), pestrý a vyvážený jídelníček. Modifikovaná verze v dostatečné míře eliminuje nejvíce potencionálně rizikové potraviny, ale díky snazší přístupnosti a cenové dostupnosti většiny surovin se stává ideálním pomocníkem u většiny lidí. Existuje však řada situací, kdy je vhodnější zvolit právě plnou, tedy Core AIP verzi, protože dokáže rychleji a účinněji dosáhnout požadovaných výsledků. 

Proto existuje řada důvodů, proč se obrátit na certifikované AIP kouče, kteří Vám pomohou s výběrem vhodného AIP protokolu, provedou Vás všemi jeho fázemi a společně najdete takovou cestu, která Vám bude nejvíce vyhovovat. 

Stále je však mít třeba na paměti, že AIP není „jen“ o stravě, ale je potřeba se zaměřit i na ostatní pilíře AIP, které mají vliv na naše celkové zdraví. Málokdy si totiž uvědomujeme, že i jedna drobná změna může pozitivně ovlivnit celou řadu tělesných funkcí a přispět tak k celkové pohodě a klidnějšímu průběhu daného onemocnění. Je třeba se jen nebát a začít ty změny dělat. 

MUDr. Hana Straková

MUDr. Hana Straková

MUDr. Hana Straková

Jsem lékařka a certifikovaná AIP koučka, která se neustále vzdělává v oblasti střevního mikrobiomu a jeho vlivu na lidské zdraví. Můžete se na mne obrátit v rámci konzultace nebo Vám mohu poradit s výběrem vhodného testu funkční medicíny.