Máte dotazy?

Zkroťte svou autoimunitu díky AIP

Co je to autoimunitní onemocnění?

Autoimunita je stav, kdy tělo napadá samo sebe. Imunitní systém útočí na buňky vlastního těla a ničí je. Tím poškozuje třeba klouby, kosti, mozek, srdce, kůži nebo štítnou žlázu. Zasáhnout může takřka každý orgán či systém v těle. 

Autoimunitní onemocnění má víc než 1 milion Čechů.

Až 9× častěji to jsou ženy.

Aktuálně známe víc než 100 autoimunitních chorob.

Jaké diagnózy trápí lidi nejčastěji?

Seznam autoimunitních onemocnění díky novým poznatkům medicíny neustále roste. Právě teď existuje víc než 40 dalších chronických nemocí, u kterých mají vědci podezření, že se také řadí mezi autoimunity. Patří mezi ně i Alzheimerova či Parkinsonova choroba nebo některé druhy epilepsie.

A co atopický ekzém, PCOS nebo endometrióza? Přestože se mezi autoimunitní onemocnění oficiálně neřadí, jsou s nimi úzce spojené. Metody, které je pomáhají zmírnit, jsou proto velmi podobné jako u autoimunit.

Nenašli jste tady svou diagnózu?

Podívejte se na kompletní seznam dosud známých autoimunitních onemocnění.

Jak vzniká autoimunitní onemocnění?

Na vzniku autoimunity se podílejí 3 faktory: genetika, životní styl a environmentální spouštěče. Autoimunitní onemocnění nevzniká ze dne na den, ale postupně. Lékaři ji často nepoznají hned. Od prvních příznaků k získání diagnózy to proto obvykle trvá několik let.

Dobrou zprávou je, že genetika, na kterou se autoimunity svalují nejčastěji, ve skutečnosti tvoří jen ⅓ příčiny jejich vzniku. Zbylé ⅔ tak máte ve svých rukou, což vám dává možnost pokusit se zvrátit svá autoimunitní onemocnění.

Genetická predispozice

S vrozenou náchylností k autoimunitním onemocněním nic nenaděláme. Není ale fatální. Znamená jen to, že se u nás autoimunita může rozvinout s větší pravděpodobností. A že se o sebe potřebujeme o to lépe starat. Při dodržování zdravého životního stylu se totiž nikdy rozvinout nemusí.

Environmentální spouštěče

Další zátěž organismu v podobě bakteriální nebo virové infekce, vystavování se toxinům a dalším škodlivým chemikáliím (např. v drogerii či jídle), případně silný emoční stres. I tak může vypadat poslední kapka potřebná pro vzplanutí autoimunitního onemocnění.

Životní styl

Nekvalitní prozánětlivá strava, nedostatek spánku, sedavý životní styl, chronický stres, léky, alkohol, ale i zeměpisná poloha s nedostatkem slunečního světla či přemíra modrého záření jsou faktory přispívající k metabolicko-imunitnímu rozvratu.
Vedou totiž ke vzniku syndromu propustného střeva, narušení střevního mikrobiomu a střevní dysbióze, hormonální nerovnováze, nedostatku vitamínů a minerálů a v konečném důsledku k narušení správné funkce imunitního systému. Tím výrazně zvyšují pravděpodobnost rozvoje autoimunitních onemocnění.

Přetížený imunitní systém je skrytou časovanou bombou a je jen otázkou, kdy přijde výbuch.

Syndrom propustného střeva a autoimunita

Ve střevech sídlí 70–80 % imunitního systému. Kondice našich střev tedy výrazně ovlivňuje riziko vzniku autoimunit. Při tzv. syndromu zvýšené propustnosti střev (anglicky Leaky Gut Syndrome) se do organismu skrz poškozenou střevní stěnu dostávají toxiny, bakterie, odpadní látky a částečně natrávené složky potravy. To vyvolává nadměrnou stimulaci imunitního systému, který se snaží tyto „vetřelce“ zpacifikovat a zvyšuje míru zánětu v těle, čímž podporuje vznik autoimunity.

Kromě nevhodného životního stylu a stravy ke vzniku tohoto skrytého chronického onemocnění přispívají také léky, alkohol, stres a některé druhy infekcí. Nevědomky jím dnes údajně trpí většina populace. Není to ale nevratný stav a jeho napravením lze zvrátit i rozvoj autoimunitních onemocnění.

Je to ve vašich rukou 

Nemůžete ovlivnit svou genetickou výbavu ani vystavení infekčním nemocem, zato životní styl, stravu a expozici toxinům většinou ano. Krutou pravdou je, že pokud bychom se o sebe všichni uvědoměle starali a dbali na základy zdravého životního stylu, autoimunitní onemocnění by u většiny pacientů nikdy nemuselo propuknout a nemuseli bychom řešit současnou epidemii autoimunitních onemocnění.

Žijeme ale v rychlém světě a většinu z nás zdravému životnímu stylu ani důkladné péči o sebe nikdo nenaučil. Pokud už autoimunitním onemocněním trpíte, nevěšte hlavu. 

Nikdy není pozdě!

Řadu symptomů autoimunitních onemocnění lze zmírnit a často i zcela zastavit další průběh nemoci. Jak? Skrze to, co můžeme sami ovlivnit – tedy stravu, životní styl a expozici toxinům. Přesně o tom je Autoimunitní protokol (AIP).

Co je to AIP?

Autoimunitní protokol je revoluční terapeutický program na zmírnění autoimunitních onemocnění. Nejde v něm jen o zlepšení aktuálních příznaků, ale zejména o vybudování dlouhodobě udržitelného životního stylu, který lidem s autoimunitou dovolí žít naplno – navzdory závažným diagnózám a negativním prognózám.

Jak AIP funguje?

Autoimunitní protokol se na základě poznatků získaných z více než 1 200 vědeckých studií zaměřuje na 4 klíčové oblasti, které významně přispívají k rozvoji autoimunitních onemocnění – nutričně bohatou stravu, zdraví střeva, regulaci hormonů a regulaci imunitního systému. 

Správně zvolená strava, režimová opatření a vhodné suplementy napomáhají ke zklidnění nadměrné aktivity imunitního systému. To může vést nejen ke zmírnění symptomů, ale až k úplné remisi – tedy vymizení všech příznaků a zastavení rozvoje nemoci. 

Pozitivní účinky Autoimunitního protokolu potvrzují i vědecké studie – například u pacientů s auto-imunitním onemocněním štítné žlázy nebo s IBD, jako je Crohnova choroba. V současnosti probíhá vyhodnocování studie účinků AIP na revmatoidní artritidu či psoriázu. 

AIP není dieta

Základním stavebním kamenem AIP je eliminační dieta trvající 1–3 měsíce.
Pestrá a kvalitní strava bez běžných alergenů ovšem nestačí – důležitou roli při nápravě metabolicko-imunitního rozvratu sehrává také stress management, kvalitní spánek, přiměřený pohyb, non-toxic životní styl, zdravé vztahy a práce na psychice. Dieta je tedy jen 1 z 5 základních pilířů AIP.

Naše zakladatelka, AIP koučka Lucie Podolová, rozšířila AIP o 6. pilíř – seberozvoj. Na své životní cestě i během práce s klienty si totiž každý den potvrzuje, že bez práce na nastavení mysli a budování mentální odolnosti žádná cesta k trvalému zdraví a spokojenosti nevede.

Jak vypadá AIP v praxi?

Příprava na protokol 

Eliminační dieta

Zařazování 

Udržovací fáze

Varianty a personalizace AIP

Existují 2 varianty Autoimunitního protokolu: CORE a MODIFIED.

CORE AIP

je základní verze protokolu se striktnější eliminační dietou.  

MODIFIED AIP

je nová, méně přísná varianta protokolu, která je vhodná například pro děti, sportovce nebo kojící ženy.
Obě varianty AIP je možné ještě dál upravovat na míru tak, aby seděly specifickým potřebám každého člověka (podváha, kojení, poruchy příjmu potravy, potravinové alergie či další diagnózy).

AIP lze modifikovat tak, aby seděl vašemu životu a pomohl vám na vaší jedinečné cestě. Každý z nás má unikátní organismus, potřeby i možnosti. Díky letům studia a praxe vám nastavíme AIP na míru.

Bojujete kromě autoimunity i s dalšími zdravotními problémy a nevíte, jak to půjde dohromady? AIP se dá kombinovat s jinými protokoly (třeba s 5R protokolem, protikvasinkovou dietou, histaminovou dietou nebo low-FODMAP dietou). 

Všechny takové zásahy do protokolu by měly probíhat pouze pod vedením zkušeného AIP kouče, abyste si neublížili (např. špatně nastavenou stravou).

Kterou variantu AIP zvolit?

To navrhneme na míru vašim potřebám. Nejdřív si ale spolu promluvíme o vaší diagnóze, aktuálním stavu a dalších faktorech, které potřebujeme komplexně vyhodnotit, aby pro vás byl protokol efektivní.

Nejste si jistí, zda je AIP ta pravá cesta pro vás? Nebo potřebujete víc informací?

Objednejte se na 15minutovou konzultaci zdarma a zjistěte, jak vám naši AIP koučové mohou pomoci.

Časté dotazy

AIP je dieta a životní styl zaměřený na snížení zánětu, regulaci imunitního systému a podporu hojení při autoimunitních onemocněních. Začít s Autoimunitním protokolem (AIP) proto může na první pohled působit jako náročný úkol, ale s dobře strukturovaným plánem a správnými informacemi se může stát efektivním způsobem, jak podpořit vaše zdraví. Přesně k tomu vám pomůže AIP koučink – odborné vedení a motivace pro celý průběh protokolu (plánování, příprava, eliminace, zařazování, udržování).

K většině problémů u AIP dochází ve chvíli, kdy se na něj lidé vrhnou sami bez podpory zkušeného certifikovaného AIP kouče. Kvůli neznalosti nepodchytí všechna rizika a špatně si nastaví opatření týkající se jednotlivých pilířů AIP – např. stravu. V důsledku toho jsou pak podvyživení, ztrácí váhu nebo se jim zvýší hladina cholesterolu v krvi. Na začátku AIP se také řada lidí potýká s výkyvy zažívání (např. zácpa), na což je podstatné včas reagovat.

Zvláštní opatrnosti je pak třeba při nastavování AIP pro vegetariány a vegany, kde snadno hrozí nedostatek bílkovin a mikroživin. Jejich strava proto musí být odborně nastavená a pečlivě monitorovaná po celou dobu trvání protokolu. Pokud uvažujete nad AIP, přizvěte k tomu odborníka, který vás celým protokolem bezpečně provede a pohlídá všechna rizika.

Principy ozdravování střeva, doplňování chybějících živin, vyrovnávání hormonálních nerovnováh, zklidnění nervového systému a nastavení zdravých návyků v základních životních oblastech, které tvoří jádro AIP, jsou prospěšné úplně pro všechny. V některých případech je ovšem nutné probrat vhodnost AIP s vaším ošetřujícím lékařem. To platí zejména pro pacienty s:

  • IBD (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
  • prodělanou operací střeva nebo střevní neprůchodností
  • onemocněním žlučníku
  • žaludečním (gastrickým) bypassem
  • ledvinovými kameny
  • chronickým onemocněním ledvin
  • diabetem
  • krevními sraženinami (zejména při užívání léků na ředění krve).

Kromě toho AIP nedoporučujeme těhotným ženám. Jejich tělo prochází velkou řadou změn, které by mohly ovlivnit průběh protokolu. Vhodnější je nastoupit na AIP až po šestinedělí.

V případě jakýchkoliv obav je vhodné implementaci AIP probrat s vašimi lékaři.

Ano, ale pouze pod vedením zkušeného kouče – jinak si můžete ublížit. Mezi časté kombinace patří třeba AIP + HIT (histaminová dieta), AIP + low-FODMAP (při SIBO) nebo AIP + candida dieta (při kvasinkové infekci).

Ano. Autoimunitní protokol je zaměřen na ozdravení zvýšené střevní propustnosti a střevního mikrobiomu, což může v důsledku pomoci s vyšší schopností absorpce živin i tolerance rozličných potravin. Je ovšem potřeba počítat s tím, že na začátku eliminace obvykle přichází drobný váhový úbytek způsobený odvodněním organismu. Abychom zabránili další, již nežádoucí ztrátě váhy na AIP, je nutné během celé eliminace důsledně monitorovat stravu a zahrnovat speciální opatření pod dohledem odborníka.

Ano. Strava ovšem musí odrážet zvýšený výdej makroživin i mikroživin, aby nehrozila podvýživa, ztráta váhy a nedostatečný přísun živin miminku. Vhodným pomocníkem je pak AIP jídelníček na míru a pravidelné konzultace s AIP koučem.

Ano, Autoimunitní protokol mohou aplikovat děti jakéhokoliv věku, dokonce i jako kojenci (AIP s nimi pak společně dodržuje kojící maminka). Stravu je pro děti ovšem nutné nastavit jinak než pro dospělé, aby naplňovala jejich potřeby. Děti také obvykle mívají méně striktní AIP eliminaci.

Jsme AIP koučové výživoví poradci  lékaři trenéři fyzioterapeuti

Na cestě ke zdraví jsme pomohli stovkám lidí v Česku a na Slovensku